ATSO - BİLGİLENDİRME TOPLANTISI NOTLARI

Değerli üyelerimiz,
3 Eylül Cuma günü saat 17.00 da Satso Toplantı Salonunda yaptığımız bilgilendirme toplantımıza 41 üyemiz katılmıştır. Toplantıya katılamayan üyelerimiz için  aktarılan bilgileri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.
    2019-2020 yılları Genel kurulumuzda da kredi kullanılması, kooperatife ait işyerlerinin barter yapılması yetkilerini almıştık. (Genel kurul tutanakları yazımız ekindedir.)
    Genel Kurul’da aidat ve borçlarını ödemedikleri için ihraç kararı aldığımız üyelerden ikisi Genel Kurul’un iptali için kooperatiflerimize dava açmıştır. Dava süreçleri kooperatif avukatları tarafından takip edilmektedir. Haklı olmayan sebeplerle açılan davalar yüzünden kooperatif kasasından avukatlara bedel ödemek zorunda kalıyoruz.
    Mahkemeler hakkında bilgiler verildi. Ceza davası Sakarya İstinaf Mahkemesi’nde olup süreç devam etmektedir. Halk Bankası ve Vakıflar Bankası davalarımız İstanbul’da devam etmektedir. Gelecek duruşmalar Halk Bankası 8.9.2021 de, Vakıflar Bankası davası ise 25.11.2021 de yapılacaktır.
     Birinci etap inşaatlarımızı yapan Mavi Yapı fiyat farkı talebinde bulunmuştur. Sözleşmemize göre fiyat farkı verilemeyeceği kendilerine bildirilmiştir. Bu nedenle mahkeme talebinde bulunmuştur. Avukatlarımızla birlikte takibi yapılmaktadır.     
      Genel kurul sonrası 7 Müteahhit firmadan, ayrıca taşeronlardan hem toplu hem de ayrı ayrı fiyat teklifleri alınmıştır. Teklifler değerlendirilerek önce 5 ‘e sonrasında 3’e daha sonra da 2 ‘ye düşürülmüştür. Son kalan iki müteahhitle görüşmeler yapılmış, en uygun şartları ve fiyatları veren Müteahhit Firma ile anlaşmış bulunuyoruz. İhale süreçlerinde fiyat, barter, işin süresi, firmaların referansları, mali portreleri ve iş kaliteleri değerlendirilerek karar verilmiştir.  Müteahhit firmalar önce Barter ı kabul etmediler ancak. Kısmi barter yapabileceklerini bildirmişlerdi. Müzakereler sonrasında zorlanarak da olsa Barter’i kabul ettiler.
       Barter şartlarımızı kabul eden firma ile, KDV dahil 60,495,90,70000 TL ile anlaşma yapılmıştır. Müteahhit firma 8-10 ayda inşaatları bitireceğini taahhüt etmiştir.
       Üyelerimizden hisse başına 320.000.- TL ‘sini varsa bakiye borçlarını da kooperatif hesabına 30.Eylül.2021 tarihine kadar kooperatif hesabına yatırmaları gerekmektedir. Bu konu çok önemli olup aksi halde üyelerimizin gecikme faizi ödemek zorunda kalacaklardır.
      Üyelerimizin yapacakları ödemeler için Katılım bankalarıyla görüşmeler yapılmış, kredi ve geri ödemelerle alakalı bilgiler ektedir. Üyelerimiz kredilerini kendi bankalarından ya da istedikleri finansman kurumlarından da talep edebilirler. İsterlerse kredi kullanmadan nakit yatırabileceklerdir. Ay sonuna kadar kullanılacak kredi oranlarında, günlük oranlar değerlendirilecektir. Oranlarda değişiklik olabilir.
       Katılım bankalarıyla görüşmelerde Üyelerimiz kullanacakları kredi için kooperatif tapusu dışında başkaca ipotek vermeyeceklerdir. Katılım bankaları dışındaki bankalar bu durumu kabul etmemişlerdi.  Kat irtifakları kurulmuş olup tapu onayları beklenmektedir. Tapu onayları alınır alınmaz kura çekimi işlemleri noter huzurunda yapılacaktır. Kredi kurumlarından kredi kullanacaklar için son bilgiler ve gerekli evraklar listesi sizlere ayrıca gönderilecektir.
Bu arada birden çok hisseye sahip üyelerimizin, ortaklar ve kardeşlerin iş yerlerini birleştirebilmesi için daha önce bilgilerinize başvurmuştuk. Kura çekimlerinde buna dikkat edilecektir.
Saygılarımızla. 04.09.2021